loading

قیمت گذاری خدمات عکاسی و تعرفه عکاسی صنعتی

تعرفه عکاسی صنعتی

تعرفه عکاسی صنعتی و قیمت گذاری خدمات عکاسی


آیا در ایران تعرفه عکاسی صنعتی وجود دارد؟ شیوه های قیمت گذاری خدمات عکاسی کدامند؟ استفاده از کدام روش قیمت گذاری بهتر است؟ با این مقاله به استودیو رابین همراه باشید:

قیمت گذاری خدمات عکاسی و
_

تعرفه عکاسی صنعتی

_

استفاده از فضای مجازی برای ارائه و فروش محصولات، روز به روز گسترش می‌یابد. در نتیجه، یکی از اصلی ترین و کلیدی ترین نیازمندی کارفرمایان، عکاسی محصولات، عکاسی خطوط تولید، عکاسی کارگاه های تولیدی و سایر موارد مرتبط است.

پیشتر و در مقاله بالا، به این موضوع پرداختیم که وب سایت شما همان ویترین کسب و کار شماست. و برای داشتن ویترینی جذاب و زیبا، باید محصولات و خدمات خود را به بهترین شکل نمایش دهید. همچنین گفته شد که عکاسی صنعتی یک مهارت حرفه‌ای است. و نباید با سپردن این کار به افراد تازه کار، انتظار خروجی عالی از آنها داشت.

کاملا واضح و روشن است که اثرپذیری یک عکس صنعتی ایده‌آل و متناسب با خواست و نیاز کارفرما، به طوریکه محصولات و خدمات او را به بهترین شکل ارائه کند، بالاتر از هزار شعار تبلیغاتی خواهد بود. در نتیجه لزوم اهمیت و توجه به عکاسی صنعتی بیش از پیش نمود پیدا خواهد کرد.

تعرفه عکاسی صنعتی

امروزه به واسطه سهل الوصول شدن عکاسی، افراد زیادی تنها با داشتن یک دوربین و اطلاعاتی بسیار اندک، در این بازار به دنبال نامی برای خود هستند. و بعضا با نرخ های بسیار پایین، کارفرمایان را اغوا می‌کنند.

اما در نهایت با یک خروجی ضعیف، کارفرما را مجبور به تکرار این فرآیند با شخصی کارآزموده‌تر می‌نمایند. به همین دلیل و با توجه به اشباع بازار خدمات عکاسی و سردرگمی کارفرمایان در نحوه قیمت گذاری خدمات عکاسی ( تعرفه عکاسی صنعتی )، بر آن شدیم تا در این مقاله به انواع روش‌های قیمت گذاری خدمات عکاسی بپردازیم تا روند تصمیم‌گیری برای شما عزیزان را ساده‌تر نماییم.

ما در اینجا از تعرفه عکاسی صنعتی سخن می‌گوییم. اما لازم به ذکر است این شیوه‌های قیمت گذاری صرفا مخصوص به عکاسی صنعتی نبوده. و در صورت نیاز، می‌تواند برای انواع دیگر عکاسی نیز مدنظر قرار گیرد.

اصول قیمت گذاری خدمات عکاسی

تعیین تعرفه عکاسی صنعتی به این صورت است که هر پروژه با توجه به بودجه تبلیغات، نوع تبلیغات، مخاطب و پیام مورد نظر کارفرما قیمت‌گذاری می‌شود. مانند خیاطی که با اندازه‌گیری دقیق، انتخاب نوع دوخت و پارچه مورد قبول شما، لباسی می‌دوزد که کاملا برازنده شماست. ما با خدمات خود، برای محصولات و خدمات شما لباسی می‌دوزیم. که به بهتر نشان دادن نقاط قوت و زیبایی کار شما کمک می‌کند. نه لباس هایی که به صورت انبوه و یکسان با کیفیت متوسط تولید می‌شود.

پس به خاطر متفاوت بودن پروژه‌ها با یکدیگر و زمان مورد نیاز برای انجام هریک، دادن تعرفه ثابت برای تمام پروژه‌ها نمی‌تواند مبلغ درست یا نهایی باشد.

نحوه قیمت گذاری خدمات عکاسی و محاسبه تعرفه عکاسی صنعتی :

 

1. تعرفه عکاسی صنعتی بر مبنای ساعت کارکرد:

یکی از رایج‌ترین روش‌ها برای محاسبه تعرفه عکاسی صنعتی ، ارائه پیشنهاد قیمت بر مبنای ساعت کارکرد است. این روش در پروژه‌هایی مبنای محاسبه قرار می‌گیرد که خدمات عکاسی در محل موردنظر کارفرما انجام می‌پذیرد. میزان ساعت کارکرد از ابتدای حضور عکاس در نشانی اعلام شده از سوی کارفرما شروع شده و تا زمانیکه عکاس در محل حضور دارد، قابل محاسبه است. همچنین زمان‌های جابجایی تجهیزات، نصب و راه اندازی تجهیزات، تنظیم نورپردازی تا رسیدن به نور مطلوب و سایر موارد مرتبط با عکاسی، در زمان کلی کارکرد محاسبه می گردد. به طور معمول در این شیوه قیمت‌گذاری، هزینه رفت و آمد و خدمات رفاهی تیم عکاسی، بر عهده کارفرما خواهد بود. مگر اینکه در این خصوص توافقاتی از قبل صورت گرفته باشد.

 

2. تعرفه عکاسی صنعتی بر مبنای روز:

روش رایج دوم در قیمت گذاری خدمات عکاسی، ارائه پیشنهاد قیمت بر مبنای میزان روز کارکرد است. این روش بیشتر در پروژه‌هایی مبنای محاسبه قرار می‌گیرد که عکاسی در محل کارفرما و خارج از شهر مرکز (بطور مثال خارج از تهران) انجام می‌پذیرد. بدیهی است در پروژه هایی که تعداد محصول زیاد است و یا تعداد فضاهایی که می بایست در آنها عکاسی گردد متنوع باشد، انتخاب این روش بسیار مقرون به صرفه است. همچنین ارائه خدمات عکاسی در شهری دیگر، با ضریبی بیشتر از شهر مرکزی قابل انجام خواهد بود. در این روش نیز کلیه هزینه‌های رفت و آمد و محل اسکان تیم عکاسی بر عهده کارفرما خواهد بود.

تعرفه عکاسی صنعتی

3. تعرفه عکاسی صنعتی بر مبنای تعداد فریم:

محبوب‌ترین و پرکاربردترین روش قیمت گذاری خدمات عکاسی ، ارائه پیشنهاد قیمت بر مبنای تعداد فریم است. در این روش عکسهای متعددی از زوایای مختلف محصول یا فضا گرفته شده و به صورت پیش نمایش به کارفرما ارائه می‌گردد. و کارفرما پس از انتخاب عکس‌های مورد نظر و پرداخت هزینه، فایل‌های نهایی را تحویل خواهد گرفت. اغلب مجموعه‌های خدمات عکاسی، برای ارائه پیشنهاد قیمت به این روش، محدودیتی برای حداقل فریم عکس لحاظ می‌کنند. لازم به ذکر است در پروژه‌هایی که تعداد محصولات زیاد است، انتخاب این روش مقرون به صرفه نخواهد بود.

 

4. تعرفه عکاسی صنعتی بر مبنای پروژه:

روش رایج چهارم در تعیین تعرفه عکاسی صنعتی ، ارائه پیشنهاد قیمت بر مبنای انجام کل یک پروژه است. در این حالت توافق کارفرما و عکاس بر مبنای انجام تمامی تعهدات از سوی عکاس و پرداخت یکجا توسط کارفرما است. در این روش محدودیتی برای تعداد محصولات یا خدمات ارائه شده یا میزان زمان صرف شده برای انجام موضوع عکاسی وجود نخواهد داشت.

در نهایت استفاده از کدام روش بهتر است؟

شاید یکی از پر اهمیت ترین مسائل در برنامه ریزی تجاری و اقتصادی، بودجه‌بندی و به حداقل رساندن هزینه‌ها باشد. لذا تعرفه و قیمت در تبلیغات که عکاسی صنعتی و تبلیغاتی نیز بخشی از آن است، برای سفارش دهندگان این خدمات بسیار پر اهمیت خواهد بود.

از آنجا که پروژه‌های عکاسی صنعتی و تبلیغاتی بسیار متنوع هستند، بررسی دقیق پروژه‌ها بر اساس موارد زیر، برای تعیین قیمت بسیار با اهمیت است.

  • نوع کالا و محصول از نظر جنس و اندازه.
  • زمانی که برای عکاسی یک محصول صرف می‌شود.
  • تعداد محصولات در یک سفارش.
  • نوع روش عکاسی.
تعرفه عکاسی صنعتی

سخنی با عکاسان:

قیمت گذاری خدمات عکاسی صنعتی ، سخت‌ترین قسمت فعالیت تجاری شماست. معمولا قیمت‌ها از سوی مشتری به شما دیکته می‌شود. اما دو نکته را همیشه در نظر داشته باشید.

  1. به هیچ عنوان رایگان کار نکنید.
  2. زمان و هنر خود را با هیچ بهانه‌ای، ارزان نفروشید. بر اساس مهارت‌ها و خروجی که تحویل می‌دهید، قیمت معقولی که حق‌تان است را پیشنهاد دهید.

تدوین تعرفه عکاسی صنعتی در ایران

در سال 1395 انجمن عکاسان تبلیغاتی و صنعتی ایران اقدام به تهیه تعرفه عکاسی صنعتی نمود که از آن زمان به روز رسانی نشده و نواقصی هم در آن دیده می‌شود.

شما می‌توانید این تعرفه را از این لینک  دریافت نمایید.

قیمت گذاری خدمات عکاسی و تعرفه عکاسی صنعتی
3.8 (76.67%) 6 votes

عکاسی صنعتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *